072-3932969

0 פריטים בהזמנה

מורדי הגטאות 50 ראשל"צ
X סגור תפריט דף הבית אודות הדברה לבתי עסק מחירון הדברה באיוד חנות הרחקת יונים המלצות מאמרים צור קשר מחירון הדברה גלרייה

תהלוכן האורן- זיהוי ניטור מניעה והדברה

רקע:

תהלוכן האורן הינו מזיק המתקשר אל תת משפחת התהלוכנים מן סדרת הפרפראים והוא נפוץ על מיני האורן השונים בכל הארצות הנמצאות סביב הים התיכון.
תהלוכן האורן מהווה מזיק קשה לעצי האורן במיוחד לעצים שגילם צעיר, ויותר מכך משתייכת לו חשיבות רפואית בשל פגיעת השערות הצורבות בבני האדם.

 

ביולוגיה ומחזור החיים:
העשים הבוגרים מגיחים בסוף חודש אוגוסט תחילת ספטמבר, פעילותם מתרחשת בלילה והם אינם ניזונים, לכן חייהם מתרחשים אך ורק ימים ספורים.
מאפייניהם החיצוניים הינם: צבע קרם חיוור, מחושים מנוצים וגפי פה מנוונים.
הזכרים בעלי מוטות כנפיים של 28-38 ס"מ קלים מן הנקבה, נמשכים אל נקבות אשר מייצרות פרומון ספציפי למין ועפים למרחקים של עשרות קילומטרים. ואילו הנקבה גדולה מן הזכר, בעלת מוטות כנפיים של 35-48 ס"מ, כבדת תנועה ועפה למרחקים של עד 2 ק"מ.
הנקבה מטילה 200 ביצים בשכבה אחידה סביב מחטי עץ האורן, השכבה נראת כמו גליל דק המכוסה קשקשים מבריקים שמקורם יוצא מן קצה בטן הנקבה הנקרא גם- תטולה.
במהלך מחזור החיים של התהלוכן יש 5 דרגות זחל:
-זחלים בדרגה ראשונה: בוקעים מן הביצים לאחר 6 שבועות.
-זחלים בדרגה שנייה: לאחר הבקיעה מתחילים הזחלים להתקהל ולטוות מקלעת דלילה של קורים, במקלעת זו הם מתרכזים בשעות שאינם אוכלים. הזחלים הצעירים מחליפים את מקום מושבם לעיתים קרובות וטווים מקלעת חדשה בכל מקום התיישבות חדש.
-זחלים בדרגה שלישית +דרגה רביעית: בשלבים אלו זה מפסיקים הזחלים לנדוד וטווים קן התיישבות קבוע בגודל של 18-25 ס"מ, הקן משמש להם כמקום ריכוז ולמגן מפני מפגעי טבע כמו גשם, רוח וקור וזאת כי הטמפרטורה בקן גבוהה מן טמפרטורת הסביבה ובכך מתאפשר להם להתפתח גם בתקופה הקרה של השנה.
כאשר הזחלים יוצאים מן הקן בכדי לאכול הם "אומרים" זאת בכך שהם מנענעים את חלק גופם הקידמי, ולאחר שההודעה מגיעה אל כל בני המשפחה מתחילה הצעדה, הצעדה מתרחשת בצורת טור ארוך כאשר כל ראש זחל נוגע בקצה הבטן של קודמו, כך בזמן תנועתם הזחלים טווים קור אשר נצמד לענף ובכך מאפשר רציפות בתהלוכה ומציאת הדרך חזרה לקן ביעילות.
-זחלים בדרגה חמישית: בשלב זה הזחלים מגיעים לגמר התפתחותם. הם עוזבים את העץ בתהלוכה מסודרת (כל ראש זחל נוגע בקצה הבטן של קודמו), וחודרים לאדמה עד לעומק של כ10-15 ס"מ, ושם מתחילה התפתחות העש הבוגר בזמן שהם מתגלמים בתוך עור הגולם.

 

אויבים טבעיים:
לתהלוכן האורן מספר רב של אויבים טבעיים בארץ, כגון: צרעות המתפתחות בביצי התהלוכן, ציפורים אשר טורפות את הזחלים ואף פיטריות קרקע המזיקות לגלמים.
היעילות של האויבים הטבעיים בזמן תהליך ההדברה הינה מוגבלת.

 

מחזור חיים:
מחזור החיים של העש נמשך כשנה, הבוגרים מתעופפים בחודשי הסתיו והתפתחות הביצים נמשכת כ-6 שבועות.
בקיעת הזחלים הראשונים מתרחשת באמצע חודש אוקטובר, וההדרגה הראשונה נמשכת עד לפרק זמן של שבועיים, לעומת שאר ההדרגות שנמשכות לפרק זמן של שלושה שבועות עד חודש.
משך ההתפתחות של הזחלים מן ההדרגה הראשונה עד לסיום ההדרגה החמישית הינו ארבעה חודשים, בסופה של ההדרגה השלישית מתפתחות השערות הצורבות על גוף הזחל ומסיימות את התפתחותן בסוף ההדרגה החמישית – לקראת ההתגלמות.
בתחילת האביב עוזבים הזחלים את הקן וחודרים לאדמה במטרה לבצע את תהליך ההתגלמות, הגולם עובר תקופת מנוחה ובסתיו מגיח דור חדש של בוגרים, אשר משלים את המחזור השנתי.
אך חלק מן הגלמים נשארים לתקופת מנוחה  נוספת של עד 1-9 שנים, דבר אשר מקשה על ההדברה בכך שמגיחים עשים נוספים בתחילת הסתיו- לאחר המועד בו מגיחים העשים ששהו במנוחה קיצית אחת בלבד.

 

התפשטות ותפוצה בישראל:
תהלוכן האורן התגלה לראשונה בתחילת שנות ה-30 בשומרון, תחילה ניסו הדברה מידית של כל אוכלוסיית התהלוכנים עם גילויה, אך ניסיון זה נכשל ואף החלה התפשטות של התהלוכן לכיוון דרומה, מערבה וצפונה בשל נטיעות האורן בארץ ישראל.
בשנת 1964 התגלתה אוכלוסייה נוספת של תהלוכן האורן במטולה, שכנראה חדרה מן דרום לבנון. אוכלוסיית תהלוכן האורן ממשיכה להתפשט בקצב של ק"מ בשנה, ונכון לשנת 2002 נפוץ בכל חלקי הארץ למעט חלקו הדרומי של הנגב.

 

נזק לאדם:
לזחלים בשלוש הדרגות האחרונות יש שערות צורבות, שערות אלו גורמות לגירוי ולדלקות בעור בעיניים.
השערות צמודות לכיסוי גופו של הזחל, מחדשות את עצמן בעקבות נשל, משתחררות בקלות מן גוף הזחל ונישאות ברוח בקלות.
הן נמצאות כל השנה מתחת לאדמה של עצים נגועים ובסוף החורף בקני הזחלים. השערות אינן מתפרקות בנקל ואף שומרות על הארסיות שלהן למשך שנים רבות,  הדלקת בעור שנגרמת בעקבות השערות דומה לסרפדת ונמשכת לפרק זמן של 7-10 ימים. הדלקת בעין קשה יותר וגורמת לגירוי חזק במיוחד, הדמעה והגבלה זמנית של כושר הראיה.
בנוסף יכול להיגרם גם נזק במערכת הנשימה שיתבטא בקושי הנשימה וברונכיטיס בעקבות שאיפה של השערות הצורבות .
בליעה של השערות הצורבות עלולה לגרום לגירוי מקומי, הקאה, ריור וקושי בבליעה.
במקרים בהם התרחש מגע בשערות הצורבות יש לשטוף היטב את  האזור, ולהסיר את השערות מן העיניים או העור. במקרים בהם התרחשה פגיעה יש לפנות לעזרה רפואית.

 

נזק לעצים:
הזחלים ניזונים ממחטי עצי האורן הגדלים בארץ, אך המינים המועדפים להטלה הינם: אורן קנרי, אורן ירושלים, אורן אלדרי ואורן ברוטייה. בשל העובדה כי הזחלים  ניזונים מהמחטים בלבד ולא מקודקודי הצמיחה,  העצים שנפגעו קשה ומחטיהם נאכלו אינם מתים ומלבלבים שוב באביב.
הזחלים הצעירים ניזונים מהאפידרמיס ועקב זאת נראים מקבצים יבשים המנמרים את נוף העץ, תופעה זו היא סימן לתחילת הנזק בעץ.
הזחלים הגדולים יותר ניזונים מכל המחט ואז נראים ענפים ללא מחטים כלל, כלומר ככל שהזחלים גדלים חלקים ניכרים של העץ נאכלים עד כרסום כל נוף העץ.

 

גילוי מוקדי נגיעות, הערכת עוצמת הנגיעות, וקביעת מועדי ההדברה:
לכידת עשים בוגרים (זכרים) בעזרת מלכודות:
נקבות תהלוכן האורן מפרישות חומר כימי הנקרא פרומון שבעזרתו הזכרים מאתרים את הנקבות. המלכודות מכילות נדיפית אשר ספוגה בפרומון סינטטי שישמש כגורם המשיכה, זכרים שימשכו אל הפרומון ילכדו באמצעות דבק.
מטרתה של המלכודת היא לשמש לניטור מועדי ההופעה של הבוגרים ומשך פעילותם, לאחר 45 ימים מתפיסת העש הראשון מתחילה בקיעת הביצים, שתסתיים 45 ימים לאחר מועד תפיסת העשים האחרונים.
ידיעת זמנים אלו חשובה כדי לדעת מתי לקבוע מועדי איסוף תטולות הביצים והתחלת תהליכי הריסוסים.
בדיקה לנוכחות גלילי הטלה:
במשך המחצית השנייה של חודש אוקטובר ניתן לזהות בקלות את גלילי ההטלה בשל העובדה כי הם בולטים בשמש, לאחר ביצוע הבדיקה ניתן להעריך על פי מספר הגלילים שהתגלו בפרק זמן קצוב את עוצמת הנגיעה בעץ.

המצאות קבוצות מחטים שצבען חום צהבהב:
זחלים מהדרגות הצעירות מכרסמים  את הרקמה העליונה של המחטים וכתוצאה מכך המחטים משנות את צבען תחילה לירוק בהיר ובסוף לחום צהבהב. הזחלים ניזונים בקבוצות ולכן נראים גושי המחטים כאיים בהיקף נוף העץ ועקב זאת ניתן לזהות בקלות בחודשים נובמבר-דצמבר את המזיקים.


המצאות מטווים או קינים:
מתקיים מאמצע חודש דצמבר עד חודש מרץ, קל לגלות ולזהות את מטווי התהלוכן העשויים מקורי משי גם בעצים גבוהים.


התקרחות עצי האורן בעקבות כרסום:
מתרחש מתחילת חודש פברואר עד חודש מרץ, מצביע על נגיעה קשה בעץ.

 

דרכי טיפול:
הצלחת הטיפול ומניעת המפגע מותנת באיתור הנגיעות במועד ובסיום הפעולה כל הזחלים צעירים, כלומר לפני התפתחותן של השערות הצורבות ( תחילת הדרגה השלישית) יש לבצע מעקב לאחר ההצלחה של פעולת ההדברה ולערוך טיפולים נוספים ומשלימים על פי מידת הצורך.
במידה ומבצעים את הטיפולים המשלימים בסוף העונה, הזוחלים כבר נושאים את השערות הצורבות ולכן יש לנקוט באמצעי זהירות בכדי להימנע מפגיעה בגוף.

 

הדברה מכנית:
ההדברה המכנית מבוססת על איסוף המזיק,  ובעלת יתרונות של פשטות וקלות במהלך ביצועה, וללא שימוש בחומרים כימיים. אך חסרונה הוא שהיא מתאימה בעיקר לשטחים קטנים ומצומצמים ולעצים נמוכי קומה. את ההדברה המכנית ניתן לבצע שלב הביצים והקינים הקבועים.
איסוף גלילי הטלה:
שיטת הדברה זו תקפה לגבי עצים קטנים, מסירים מן העץ את המחטים הנגועים בגלילי התטולות.
אוספים את גלילי הביצים ומרכזים בצלחת פתוחה ומניחים במקום מוצל ובמרחק של כ-20 מטרים מן עצי האורן הנמצאים בסביבה. כך מונעים מן הזחלים להגיע אל עצי האורן ומאפשרים לצרעות הטפילות להשלים את מחזור חייהן.
קיצוץ ענפים נושאי קינים:
המועד העדיף לקיצוץ הקינים הינו אמצע ינואר, בתקופה זו הזחלים נמצאים בתחילת הדרגה השלישית , מרוכזים בקניהם הקבועים ואינם נושאים שערות צורבות רבות על גופם.
בתהליך קיצוץ הענפים מורידים את הענפים נושאי הקינים בעזרת מזמרה בעלת מוט ארוך.
את הקינים שהורדו מן העץ יש להשמיד  עוד באותו היום. כאשר מדובר בעץ גבוה אין לקצץ את הענף אלא לרסס את הקן והענפים הסמוכים לו.

 

שימוש בתכשירי הדברה:
שיטת הדברה זו תקפה לגבי עצים גדולים, חורשות אורן גדולות וכאשר הנגיעה מ'תהלוכן האורן רבה במיוחד.
קבוצת התכשירים:
תכשירי B.t: תכשירים המבוססים על פעילותו של רעלן הקיבה המופק מחיידקי הבצילוס.
הזחלים אשר ניזונים מן מחטי האורן המרוססים קולטים את הרעלן אשר פוגע להם במערכת עיכול וגורם למותם. תכשירים אלו יעלים בעיקר בדרגות הצעירות ובמידה ולא יורד גשם הפעילות נמשכת לפרק זמן של עד כשבועיים.
תכשירי IGR: תכשירים מסוג זה מונעים את מעבר הדרגות של הזחלים (מזחלים צעירים לבוגרים)
תכשירים המכילים זרחנים אורגניים: מיועדים לשימוש סיסטמי באמצעות הזרקות גזע.

 

שיטות יישום:
ריסוס חיפוי:
שיטה שבה מכסים את הקינים ואת העץ בחומרי הדברה אשר חודרים לזחלים וגורמים למותם באמצעות מגע או אכילה, היעילות של השיטה תלויה במזג האוויר.
ריסוס נוף העץ מהאוויר:
שיטה אשר מתאימה בעיקר לחלקות יער וחורשות גדולות, בשיטה זו מרססים מן האוויר ומשתמשים בתכשירים מסוג B.t  או I.G.R  בכדי לקטול את זחלי הפרפרים. הדברה מסוג זה רצוי לבצע כאשר הזחלים עדיין צעירים ולפני בניית הקינים בחורף.
ריסוס קינים בודדים:
שיטה המיועדת להדברת קינים גדולים ובודדים שלא ניתן להדבירם באמצעות הדברה מכנית.
בשיטה זו מרססים את הקן עד לנגירה ומשתמשים בתכשיר הדברה אשר קוטל את הזחלים עוד בהיותם בתוך הקן.
הזרקת חומר הדברה סיסטמי לגזע העץ:
שטית הדברה זו מיועדת להדברת מזיקים שנמצאים בעצים גבוהים בסביבה מיושבת, ניתן להשתמש בה בכל תקופת פעילות הזחל אך רצוי לעשות לסיים את ההזרקות לפני שמופעים הזחלים הבוגרים בעלי השערות הצורבות.
יתרונותיה של השיטה הינם שהיא איננה מושפעת מן מזג האוויר, היישום מתבצע ישירות אל תוך גזע העץ כך שלא מתרחש פיזור חומרי הדברה אל הסביבה.
אך חסרונותיה העיקריים הינם שהיא דורשת עבודה מרובה, מיומנות ושימוש בחומר הדברה מרוכז מאוד בעל רעילות גבוהה ואף סכנה מן השערות הצורבות בשל העובדה כי הזחלים המתים נופלים על פני האדמה ויכולים לפגוע ישירות באדם.

 

פעולות בסוף העונה עם ירידת הזחלים לאדמה:
אין לבצע הדברה של התהלוכן על העצים בתקופת ירידת הזחלים להתגלמות באדמה. אך כאשר מתגלה מפגע בתקופה זו יש להרחיק כל אדם מן סביבת המקום, עד לסיום טיפול במפגע.
ניתן להוריד קינים באופן מכני גם בזמן ולאחר ירידת הזחלים המתים אל האדמה.
כאשר יש זחלים או קינים חיים על פני הקרקע יש לקטול את הזחלים במידית על ידי שימוש בריסוס ולפנותם מן המקום, את המקום עצמו יש לכסות בקרקע ולהרטיבה.


נכתב עי' חברת "דרור הדברות"
 

כתובתינו:
הערבה 31 נתיבות
מורדי הגטאות 50 ראשון לציון

פנייה מהירה

מלאו את פרטיכם ונשוב אליכם בהקדם
כתובת המייל לא תופיע באתר ולא תועבר לצד שלישי
הדברת-חרקים
הדברה באיוד
הדברת-מכרסמים
עבודות-גינון
נעשה באהבה ע"י © כל הזכויות שמורות 2021  תקנון | מדביר בראשון לציון | תחזית מזג אוויר תל אביב
הדברת מכרסמים Big house תיבות האכלה להדברת מכרסמים עם רעלים להדברה בטוחה 2תחנות  "ביג האוס" תיבת האכלה סגורה הרמטית להדברת חולדות המיועדת לשימוש חד פעמי. מתאימה לשימוש בכל מקום כגון: עליות גג, מחסנים, לולים, חניונים וכד'. התחנה מכילה פיתיון (בלוקיון פלוס)המבוסס על חומר אנטיקואגולנטי (מונע קרישת דם). תכולתה מאפשרת שימושה בתנאי לחות קשים. הפיתיון בצורת בלוק המכיל תוספות מזון וטעם מושך במיוחד את החולדות ומביא להדברתן. הוראות שימוש: יש להניח את תיבות האכלה (2 עד 3) במרחק של כ- 10 עד 15 מטר באופן שלא יאפשר גישה של ילדים או חיות מחמד לחומר (מומלץ להעמיד במקום מוסתר). יש להניח את תיבות האכלה בפתחי מחילות ומקומות אכילה, שתייה, מעבר או בכל מקום אחר בו נמצאו סימנים המראים פעילות של המכרסמים. המוצר נמכר אך ורק כסט של 2 יחידות ולא ניתן למכור יחידה אחת. שימו לב, שימו לב, זו פעם ראשונה שהמשרד להגנת הסביבה מאשר למכור רעל עכברים לשימוש ביתי! מוצר זה מהווה שינוי הרגלי מכירה וכמובן הרגלי צריכה ומאפשר ללקוחות לפתור את בעיית החולדות ללא אחזקה של חומרים מסוכנים ומבלי לעבור על החוק ולנו כמוכרים , למכור בביטחון מוצר מקצועי שישמור על בטיחות הלקוחות ובני משפחותיהם. מכיל: ברודיפקום (BRODIFACOUM) 0.005%, דנטוניום בנזואט (חומר מר) 0.001% - תוספת מזון, חומרי טעם וצבע, פרפין וחומר משמר (השלמה ל 100%).   משקל נטו : 100 גר'      מספר רישום המשרד להגנת הסביבה: 585      

הזמינו את המוצר בואו אלי להדברה
הדברת מכרסמים
ההודעה נשלחה בהצלחה!
נציגנו ישובו אליכם בהקדם, תודה