072-3932969

0 פריטים בהזמנה

מורדי הגטאות 50 ראשל"צ
X סגור תפריט דף הבית אודות הדברה לבתי עסק מחירון הדברה באיוד חנות הרחקת יונים המלצות מאמרים צור קשר מחירון הדברה גלרייה

נמלים - ביולוגיה והדברה

רקע:

תיבת טקסט: מתוך ויקיפדיהבתוך הקבוצה של מזיקים תברואיים נכנסים הנמלים, הנמלים הם בעלי חיים פרוקי רגליים ממחלקת החרקים .   
הנמלה נחשבת כחיה חכמה , וההתבוננות בחייהן של הנמלים יכולה להועיל לבני האדם ואף יכולים ללמוד ממנה המון. הנמלים כפי שאפשר לראות , הן אחראיות ומסורות לעבודה.

 

ביולוגיה ובקרה:

הנמלים בדומה למשפחת הטרמיטים שייכים לקבוצת החרקים החברותיים החיים בקינים ובמושבות.
חברת הנמלים כוללות פועלות , מספר בודד של פרטים מיניים, ביצים גלמים וזחלים.
מוצאן של הנמלים מצרעות יחידניות. המלכה משפיעה על הארגון והתפקוד של המושבה באמצעות מה שנקרא פרומון מלכתי.
התהליך שקורה הוא כזה שהמלכה מפרישה פרומון שמקשר וגורם לתיאום בין בנות המושבה הממלאות תפקידים שעוזרים לקיום המושבה. גם הפועלות מפרישות פרומונים , פרומונים אשר מאפשרות תקשורת ביניהן. מושבה מונה עשרות, מאות או אלפי פריטים ובנוסף חיים מספר דורות בעת ובעונה אחת במושבה. חיי החברה מורכבים לנמלים בעקבות כך שחיי החברה שלהם מבוססים על תקשורת מסובכת(פרומונים) , האכלה הדדית, חלוקת עבודה ועוד. חלוקת העבודה נעשית לפי כתות וגילים.
הנמלים לא ניזונים מעץ בניגוד לטרמיטים שכן. הנמלים ניזונים מכל סוגי המזון הקיים פרט לצלולוזה אותו אינם מסוגלים לעכל. מקורות המזון ודרכי השגתו הם רבים ומגוונים.

 

התקשרות – פרומונים:

במושבת נמלים נוכל למצוא מאות אלפי פריטים אשר מצליחים לתקשר ביניהם עד רמת הפרט ואיך הם עושים זאת? הנמלים מייצרים ומפרישים חומרים כימיים המכונים פרומונים שבאמצעות אותם פרומונים הם מצליחים בעצם לתקשר ביניהם.
תפקיד הפרומונים זה לשמש אותות תקשורת בין הנמלים למען הארגון וקיום של המושבה בעצם לאורך זמן ובתנאים משתנים.
לכל נמלה יש מספר בלוטות שהוא לאו דווקא אותן מספר בלוטות כמו של נמלה אחרת, הבלוטות(מספר בלוטות שונה בין נמלה לנמלה) מייצרות כמויות קטנות של פרומונים. הפרומונים מופרשים בכמות זעירה לפי הצורך באותו הרגע.
לדוגמא: לבנאית יש 6 בלוטות, לנמלת הקציר 8 בלוטות .
לכל פרומון משמעות שונה , למשל יש פרומון שנקרא סימון שביל – המוליך למקור המזון /קן חדש , פרומון נוסף הנקרא Alarm –  זהו בעצם פרומון אזעקה מופרש בעת סכנה לקן.
יש דימיון בין אותם תפקידים שממלאים הפרומונים אצל כל הנמלים כמו משיכה מינית בין הפריטים, זיהוי בנות המושבה, סימון השביל וכן סימון סביבת הקן, טיפול הדדי ובקשה להאכלה הדדית, אזעקה להגנה מול אויב או סכנה ממפגע טבע, גיוס נמלים לאיתור מקור מזון או לקן חדש, וויסות גודל הכת במושבה .
רק המלכה היא היחידה מפרישה את "פרומון המלכה" שמלוקק ע"י הפועלות שמעבירות הלאה במושבה על ידי האכלה הדדית ואשר מביא לדיכוי השחלות של הפועלות.

* הודעת האזעקה(פרומון) של נמלה ממין אחד לא מובנה לנמלה ממין אחר. בנוסף,  הודעה האזעקה מופרש בצורה גזית עד למרחק של 20 ס"מ , הודעה זו נקלטת אצל נמלים אחרות שמפרישות אף הם – וכך נוצרת פעולה מגבירה ונמלים אחרים מגיעים לעזרה , כאשר חולפת הסכנה יורד כמות הפרומון והנמלים חוזרות לעיסוקן.

 

נמלים ביולוגיה והדברה:

עד היום הוגדרו כ- 10,000 מיני נמלים בעולם,  בארצנו ידועים כ-160 מינים שזאת כמות רבה יחסית למדינה הקטנה שבה אנו חיים.
הנמלים לא נכללים בין מעבירי המחלות וגם אינן גורמות למחלות , הסיבה לכך שהן אינן נכללות בתוך קבוצת מעבירי המחלות ובתוך קבוצות גורמי המחלות היא בגלל שיש להן על החזה פתח של בלוטה שמפרישה חומר אנטיביוטי על פני גוף הנמלה. החומר המופרש מגן על הנמלה מפני פטריות וטפילים שונים.
הנמלים בונים קינים בקרקע או בתוך עצים מתים. 
השיא בהתפתחות הנמלים הוא האלטרואיזם – הקרבה של הפרט למען החברה כולה. הפועלות והחיילות "מוותרות" על הטלת ביצים וגידול צאצאים משלהן ובמקום זאת מטפלות בוולדות זרים( של המלכה). הנמלים יוצאות להגן על המושבה מול כל אויב.

 

נמלים ביולוגיה:

יש מיני נמלים בוגרים ובוגרות מכונפים עם שני זוגות כנפיים כאשר הזוג הקדמי ארוך ורחב יותר מהאחורי . בניגוד לטרמיטים שאצלם יש שני זוגות כנפיים זהות.
בחלקי הפה המנדיבולות הם הבולטים ביותר. לגבי הפה מערכת שרירים מפותחת המשמשים לשבירת חלקי מזון, לנשיאה , לחפירה ובניית הקן בקרקע או בעץ וכלי הגנה והתקפה.
סימן ההיכר של כל משפחת נמלים הוא המפרק הראשון והשני של הבטן המחובר לחזה, הם קטנים בצורה ניכרת משאר הבטן. למחושיהם של הנמלים תפקיד חשוב כמרכז חוש הטעם והמישוש. בניגוד לנמלים בישראל הנמלים באזורים טרופיים מסוגלות לעקוץ ולהם ארס הגורם לכאב ולתופעות לוואי.
 

נמלים ביולוגיה – מחזור חיים:

רק לנקבה אחת או לאחדות יש את הזכות והיכולת להשאיר צאצאים כל יתר הנקבות הפועלות והחיילות בעצם מוותרות על גידול והטלה שלהן עצמן.
הנמלים מתפתחים בגלגול מלא מביצה רימות, גולם ובוגר. גודל הביצים מיקרוסקופי והצורה שלהם משתנה בהתאם למין הנמלה. הרימות המתפתחות מהביצים הנן רכות, חסרי רגליים ובצבע בהיר. הראש נמצא בחלק הצר של הגוף לאחר כמה דרגות בהן הרימה מתפתחת במשך ימים עד שבועות עד להתגלמות. הגלמים דומים מאוד לבוגרים אלא שהם רכים, בהירים ואינם ניזונים ואינם נעים. הבוגרים מתפתחים מהגולם ומגיעים לבשלות מינית במספר ימים בהם המעטה החיצוני שלהם מתקשה ומקבל את צבעו הכהה.

 

מבנה הנמלה:

הנמלה בנויה מזוג לסתות עליונות חזקות ומשוננות אלו הן גפי הפה והן ממלאות תפקידים מגוונים כגון נשיאה , תפיסה , הגנה .
לסתות תחתונות הן זוג גפיים עדינות החבויות מתחת ללסתות העליוניות תפקידן של הלסתות התחתונות הן לבדוק את המזון, ללעוס את המזון ולהעבירו לחלל הפה.
המחושים של הנמלה הינם בתנועה מתמדת – תפקידם לבדוק את הסביבה והסובבים. הם איברי קליטה של הטעם והריח של הנמלים.
*יכולת הראש של הנמלה להסתובב מעלה ומטה ימינה ושמאלה מהווה יתרון על שאר החרקים.
העיניים עיני תשבץ הבנויות ממאות ואלפי עייניות קטנות.
מוצאים הבדלים בעיניים בין המינים ואף בין פרטים שבאותה המושבה.
נמלים שפעילות ביום ולנמלים קטנות ופעילות לילה יש הבדל בעיניים, לנמלים שפעילות ביום ישנן עיניים גדולות ואילו לנמלים קטנות שפעילות בלילה עיניים מורכבות מעשרות עיניות בלבד.
הרגליים של הנמלים לא אותו הדבר , יש נמלים עם רגליים קצרות ויש עם רגליים ארוכות .
הבטן  אליפסית או דמוית לב , קטנה אצל הפועלות והזכרים וגדולה אצל המלכה. המשותף בכל המינים לא משנה זכר, פועלות שהבטן מחוברת לחזה ע"י פרק אחד או שניים.

 

מעוף הכלולות:

יש שתי דרכים ידועות להתרבות הנמלים , האחת הקמת מושבה ע"י מלכה אחת והשנייה התפלגות מושבה קיימת.
האפשרות הראשונה היא הדרך הנפוצה ביותר והיא מתרחשת באמצעות " מעוף כלולות", במעוף הכלולות משתתפים עשרות ומאות נקבות וזכרי נמלים מכונפים. למרבית המינים בארץ מעוף כלולות דומה אחד למשנהו.
מתי מתרחש מעוף הכלולות?
מעוף הכלולות מתרחש לאחר הגשמים הראשונים מכיוון שהנמלים חשות שהאדמה רטובה מספיק כדי שהמלכה המופרית תוכל לחפור בעצמה את המחילה הראשונה של הקן העתידי.

 

אויבי הנמלים:

לנמלים אויבים רבים כדוגמת עכבישים, עקרבים, חרקים, זוחלים, עופות ויונקים.

 

סוגי הנמלים בארץ:

יש סוגי נמלים שונים  כל סוג נמלה יש לה את סימני ההיכר שלה , פעילותה, מזון שהיא צורכת, תפוצה.
סוגי הנמלים: מורית נאה, מורית הבתים, בנאית ישראלית, קמפונית פולחת, נמלת הקציר השחורה ומורית פרעה.

 

נמלת האש הקטנה:

נמלת האש הקטנה מקורה בדרום אמריקה, נחשבת למין פולש אופייני ואף מופיעה ברשימת 100 המינים הפולשים הבעייתיים ביותר בעולם של האיגוד הבינלאומי לשימור הטבע ומשאבי הטבע.
צבעה של נמלת האש הקטנה אדום כתום וגודלה 1-1.5 מ"מ ואילו המלכה הנמלה מגיעה עד לגודל של 5 מ"מ.
נמלת האש הקטנה זוהתה והוגדרה לראשונה בישראל בסוף שנת 2005 באזור עמק הירדן , הגורם להתפשטות הנמלה בעולם הוא הסחר בעצים שבהם היו קנים של הנמלים. בארץ מתפשטת הנמלה באמצעות שבבי עץ לחיפוי, גזרי עץ להסקה, גזם עצים וכד' המועברים ממקום למקום.
כיום ישנם דיווחים על הימצאותן של נמלי האש ביישובים ובמשתלות בכל רחבי הארץ ובעיקר דרום הכרמל, השרון , גוש דן , עמק יזרעאל ובעמק הירדן.
את נמלת האש הקטנה ניתן למצוא מחוץ לבית בגינות, מדשאות , בריכות ועל גבי עצים , הן נכנסות לבתים בעיקר בקיץ בחיפוש אחר לחות ומזון.
העקיצה של נמלת האש הקטנה כואבת מאוד ויוצרת כוויה. בנוסף לכך שנמלת האש הקטנה עלולה לפגוע באדם , יכולה בנוסף לפגוע בחיות בית, חיות משק , בחיות בר, בגידולים חקלאים, בגינון ובמגוון הביולוגי.
מה עושים במקרה של עקיצה?
במידה ונעקצים מנמלת האש הקטנה יהיה ניתן לשכך את הכאב ואת תחושת הצריבה באמצעות מריחת משחה וקירור מקום העקיצה. בנוסף, חיטוי אזור העקיצה ימנע זיהום אשר עלול להיווצר עקב כך. במקרה ויש חשד לתגובה חריפה כתוצאה מעקיצה של נמלת האש הקטנה , לפנות במיידי למרכז הקרוב.

 

בקרת מפגעי נמלים:

פעולות מניעה הכוללות - ניקוי משאריות מזון, איטום סדקים וחריצים, מניעת דליפות והצטברות של מים, ניקוז מסביב ליסודות הבית, יבוש מקומות לחים, ניקוי החצרות מגזם , גזעי עץ וכד'.
בדיקה יסודית של אזור המפגע לגילוי מקומות קינון הנמלים – את מקומות הקינון יהיה ניתן לאתר באמצעות מעקב אחרי הנמלים ולהשאיר שאריות של אוכל או כל פיתיון אחר. חיסול הקינים ע"י איבוק בתכשירי הדברה שארתיים.
איבוק וריסוס בסדקים ובחריצים בסביבות המצאות הנמלים.

כתובתינו:
הערבה 31 נתיבות
מורדי הגטאות 50 ראשון לציון

פנייה מהירה

מלאו את פרטיכם ונשוב אליכם בהקדם
כתובת המייל לא תופיע באתר ולא תועבר לצד שלישי
הדברת-חרקים
הדברה באיוד
הדברת-מכרסמים
עבודות-גינון
נעשה באהבה ע"י © כל הזכויות שמורות 2021  תקנון | מדביר בראשון לציון | תחזית מזג אוויר תל אביב
הדברת מכרסמים Big house תיבות האכלה להדברת מכרסמים עם רעלים להדברה בטוחה 2תחנות  "ביג האוס" תיבת האכלה סגורה הרמטית להדברת חולדות המיועדת לשימוש חד פעמי. מתאימה לשימוש בכל מקום כגון: עליות גג, מחסנים, לולים, חניונים וכד'. התחנה מכילה פיתיון (בלוקיון פלוס)המבוסס על חומר אנטיקואגולנטי (מונע קרישת דם). תכולתה מאפשרת שימושה בתנאי לחות קשים. הפיתיון בצורת בלוק המכיל תוספות מזון וטעם מושך במיוחד את החולדות ומביא להדברתן. הוראות שימוש: יש להניח את תיבות האכלה (2 עד 3) במרחק של כ- 10 עד 15 מטר באופן שלא יאפשר גישה של ילדים או חיות מחמד לחומר (מומלץ להעמיד במקום מוסתר). יש להניח את תיבות האכלה בפתחי מחילות ומקומות אכילה, שתייה, מעבר או בכל מקום אחר בו נמצאו סימנים המראים פעילות של המכרסמים. המוצר נמכר אך ורק כסט של 2 יחידות ולא ניתן למכור יחידה אחת. שימו לב, שימו לב, זו פעם ראשונה שהמשרד להגנת הסביבה מאשר למכור רעל עכברים לשימוש ביתי! מוצר זה מהווה שינוי הרגלי מכירה וכמובן הרגלי צריכה ומאפשר ללקוחות לפתור את בעיית החולדות ללא אחזקה של חומרים מסוכנים ומבלי לעבור על החוק ולנו כמוכרים , למכור בביטחון מוצר מקצועי שישמור על בטיחות הלקוחות ובני משפחותיהם. מכיל: ברודיפקום (BRODIFACOUM) 0.005%, דנטוניום בנזואט (חומר מר) 0.001% - תוספת מזון, חומרי טעם וצבע, פרפין וחומר משמר (השלמה ל 100%).   משקל נטו : 100 גר'      מספר רישום המשרד להגנת הסביבה: 585      

הזמינו את המוצר בואו אלי להדברה
הדברת מכרסמים
ההודעה נשלחה בהצלחה!
נציגנו ישובו אליכם בהקדם, תודה