072-3932969

0 פריטים בהזמנה

מורדי הגטאות 50 ראשל"צ
X סגור תפריט דף הבית אודות הדברה לבתי עסק מחירון הדברה באיוד חנות הרחקת יונים המלצות מאמרים צור קשר מחירון הדברה גלרייה

תיקנים ביולוגיה ובקרה

בארץ ידועים ארבעה מיני תיקנים מזיקים לאדם , תיאורם הכללי של התיקנים מתבטא במחושיהם הארוכים , גוף פחוס מהגב לבטן, ראשם נטוי כלפי מטה ולוחית הגב מכסה עליה, גפי הפה שלהם כלפי מטה מותאמים ללעיסה ובנוסף גפי הפה של התיקנים עם הרבה אברי חישה.

 

מאפייני התיקנים:

עיניים שחורות בולטות , כנפי חפיה מוקשים , גפיים חזקות מותאמות לריצה בעלי טפרים וכריות הדבקה. התיקנים מטילים את ביציהם בתוך תיקים.

 

סוגי התיקנים הנפוצים בישראל:

* התיקן הגרמני גודלו 1-1.5 ס"מ וצבעו חום ג'ינג'י.  על לוחית הראש שני פסים שחורים. זמן מחזור של התיקן הגרמני כ- 3 חודשים בהתאם לתנאים , בטמפרטורה נמוכות זמן המחזור גדל. תיקנים אלו אוהבים מקומות חמים כמו: תנורי אפיה, מנועי מקררים , מכונות ,מיקרו גל.

*התיקן האמריקאי גודלו 3-5 ס"מ וצבעו חום. סוג תיקן זה אוהב לחות כמו: ביובים , ארונות מטבח לחים ומעופשים. התפתחותם איטית וזמן מחזורם כ- 8 חודשים , בוגר יכול לחיות 1-2 שנים.

*תיקן פסים חום גודלו 2-2.5 ס"מ וצבעו חום בהיר. על כנפיהם פסים חומים רוחביים , לנקבה כנפיים קצרות לא מתעופפת ואילו הזכר הוא זה שמתעופף.
זמן מחזור של תיקנים מסוג זה הוא כ-5 חודשים בהתאם לתנאי הסביבה.
תיקני פסים חום אוהבים מקומות יבשים והם פעילי לילה.

*תיקן מזרחי גודלו 2-2.5 ס"מ וצבעו חום שחור. הנקבה עם שרידי כנפיים – לא מתעופפת וכמוה גם הזכר לא עף , גוף לא פחוס. זמן מחזורם של התיקנים המזרחיים  6-8 חודשים.

 

סימנים למוקדי נגיעות:

איך נזהה את הסימנים ובעקבות כך נדע כי המקום נגוע?
נוכל לראות תיקנים חיים , הפרשות , נשלים , גופות תיקנים מתים, תיקי ביצים, ריח רע וסימני כרסום ושאריות.

 

איסוף מידע ובקרת תיקנים:


האיתור המוקדם של מוקדי הנגיעות של התיקנים ברמה ההתחלתית יאפשר טיפול נקודתי וקבלת יעילות מרבית. כדי להצליח יש  להשתמש במגוון הרחב של מלכודות כמו מלכודות דבק רגילות יש אפשרות להשתמש במלכודות דבק עם פיתיון אכיל או ריחני ועוד אפשרות של מלכודות פרומון שהם בעצם מושכות את המין הספציפי.
 

פעולות מניעה:

המניעה תעשה על ידי חשיפת שטחים נגועים, ניקוי, יבוש, איתור התיקים והשמדתם , סתימת סדקים ופתחים ומניעת מקומות מסתור ומחיה.
בנוסף יש פעולות אשר אנו יכולים לעשות כדי למנוע חדירה לבית  , אנו צריכים לדעת כי התיקנים עוברים ממקום למקום , מדירה לדירה דרך מערכות הצינורות והכבלים החשמליים המשותפים . אטימת הדקים מסביב לצנרת ומעברי הכבלים כמו גם סדקים ופתחים אחרים ימנעו מעבר תיקנים מבתים או דירות שכנות .
הפעולות אותן אנו יכולים לנקוט כמו סגירת דלתות , חלונות ימנעו כניסת תיקנים מבחוץ. יש לבדוק את המוצרים שמאחסנים בבית במיוחד מוצרי אוכל כגון קטניות, פירות, ירקות ומוצרי מזון יבש אחר להימצאות תיקנים.
בנוסף לכל הפעולות שציינו זה עתה גם ניקיון זוהי פעולה חשובה מאוד על מנת למנוע כניסה של תיקנים לבתים כמו לדוגמא לרוקן את פחי האשפה שבבתים  אחת ליום ולסגור אותם טוב.
רחיצה ושטיפת כלים מיד לאחר הארוחה ומבלי להתמהמה ימנעו את ארוחתם של התיקנים משאריות המזון אשר נשארות בכיור זמן מה.
לשמור על ניקיון מכשור המטבח כמו ניקיון התנור, טוסטרים משאריות מזון ושומן.  למחזיקים חיות מחמד בבית יש להניח את המזון והמים בכלים המיועדים לכך ובכל למנוע פיזור של מזון /פירורים מסביב.
כל מוצרי המזון  לשמור במכלים סגורים ו/או במקרר, לשאוב אבק ושאריות של מזון ולשטוף באופן סדיר מקומות בהם אוכלים ולדאוג לניקיון סדיר של מקומות אחסון המזון .
הגורם החשוב ביותר להישרדות התיקנים הוא בעצם קיום מים .בתקופות יובש כניסתם של התיקנים לבתים גדלה מאחר והם מחפשים מקורות מים ולכן יש חשיבות רבה לדאוג לכך שלא יהיו מקורות מים/ לחות התורמים להישרדות התיקנים.

מוצרי הדברה שאולי יעניינו אותך

כתובתינו:
הערבה 31 נתיבות
מורדי הגטאות 50 ראשון לציון

פנייה מהירה

מלאו את פרטיכם ונשוב אליכם בהקדם
כתובת המייל לא תופיע באתר ולא תועבר לצד שלישי
הדברת-חרקים
הדברה באיוד
הדברת-מכרסמים
עבודות-גינון
נעשה באהבה ע"י © כל הזכויות שמורות 2021  תקנון | מדביר בראשון לציון | תחזית מזג אוויר תל אביב
הדברת מכרסמים
ההודעה נשלחה בהצלחה!
נציגנו ישובו אליכם בהקדם, תודה