072-3932969

0 פריטים בהזמנה

מורדי הגטאות 50 ראשל"צ
X סגור תפריט דף הבית אודות הדברה לבתי עסק מחירון הדברה באיוד חנות הרחקת יונים המלצות מאמרים צור קשר מחירון הדברה גלרייה

עש התבואה

זיהוי:

 

צבע הבוגרים הוא חום צהבהב ואורך גופם 6 עד 9 מ"מ. לכנפיים הקדמיות מפרש ( wing span ) באורך 10 עד 15 מ"מ. קשקשי הגב מקננים לעש ברק כעין המשי. בכנפיים הקדמיות שצבען אוכרה-חום חיוור, יש כתמים קטנים בצבע כהה מצבע הכנף במעט, כך שלעיתים לא ניתן להבחין בהן. קצה הכנף האחורית מחודד בצורת אצבע, מאפיין המאפשר להבחין בקלות מין זה מיתר עשי המחסן. שולי הכנף האחורית מצוידים בשפע של זיפים ארוכים שאורכם יותר ממחצית רוחב הכנף. הבחנינים ארוכים, דקים ומחודדים.

 

תפוצה:

 

עש התבואה הוא מזיק ראשוני חשוב בגרגרי דגניים שלמים הנפוץ בכל האזורים הטרופיים ובהרבה איזורים חמים שאינם טרופיים. הוא מכונה גם עש Angumois מקור שם זה באזור בצרפת שבו היתה באמצע המאה ה-18 התפרצות קשה מאוד של עש זה.

מזיק זה, שהיה אחד החשובים בתבואה המאוחסנת בארץ, נעלם בהדרגה מאסמי התבואה אחרי שנות ה-70 המוקדמות. למרות שהמזיק קיים בארץ תפוצתו אינה ברמה המצריכה נקיטת טיפולי הדברה נגדו. הסיבות לירידה בתפוצתו בארץ לא נחקרו. ייתכן שהשימוש באוורור לקירור אסמים בישראל גרם ליצירת תנאים בלתי נוחים להתרבותו.

 

אורח חיים והתנהגות:

 

לעיתים קרובות עש זה תוקף חיטת חורף רכה ואדומה. הוא יכול לגרום לאילוח גרגרי דגניים, כולל אורז גולמי, לעיתים קרובות כבר בשדה עוד לפני  הקציר, כאשר הגרגר עוד בשלב החלב. התרבות העש נמשכת במחסן כל עוד הגרגר נשאר שלם. נגיעות בעש זה עלולה לגרום להשמדת כמויות גדולות של גרגרים. מבין כל מיני העשים הקשורים באיסום גרעינים מין זה נחשב ההרסני ביותר. מאז החלו להשתמש בקומביינים לקציר חיטה נפתרה ברוב המקרים בעיית האילוח בשדה, אבל עש זה עדיין מהווה מזיק חמור בתירס ובחיטה המאוחסנים באזורים שבהם החורף מתון. באזורים צפוניים קורה שמתפתחת נגיעות באסמים מחוממים.

אחרי ההזדווגות מטילה הנקבה על הגרגרים ביצים ספורות או גושים המכילים עד 20 ביצים כל אחד. מספר הביצים המוטלות יכול להגיע עד 200 ביצים בחמישה עד עשרה ימי חיים. בקלחי תירס הביצים מוחדרות עמוק בין הגרגרים. בגרגרי חיטה ותירס מוטלות הביצים על הגרגרים. הזחלים בוקעים מהביצים תוך שבוע-שבועיים. אחרי הבקיעה בונה הזחל פקעת כניסה ( entrance cocoon ) בצד החיצוני של הגרגר וחודר לתוכו.

הזחל ניזון מתוכן הגרגר ומשאיר אחרי הפרשות ( frass ) מהודקות. בשלב זה קשה להבחין בנגיעות כי הזחל משלים את כל התפתחותו בתוך הגרגר.

לזחל ארבעה שלבי התנשלות. צבעו לבנבן עם קופסית-ראש חומה, הרגליים המדומות ( prolegs ) מקוצרות עם מעט ווים. אברי הלעיסה שלו הם ארבעה ניבים קהים. הלסתות העליונות של הזחל מיוחדות מאוד. בהגיעו לגודל מלא אורך הזחל כ- 6 מ"מ. במצב זה כל תוכן גרגר החיטה שבו התפתח הזחל כבר התכלה. בטמפרטורה של 30 מ"צ וב-80% לחות יחסית משלים הזחל את התפתחותו תוך 19 יום. לחות יחסית בתחום 50% עד 90% השפעה מועטה על קצב ההתפתחות, והטמפרטורות הגבוליות להתפתחות מוצלחת הן 16 ו-35 מ"צ. לפני ההתגלמות יוצר הזחל מתחת לעטיפת הגרגר מעין "חלון" עגול, שצדו החיצוני הוא מעטפת הגרגר השקופה. בטמפרטורה של 30 מ"צ נמשך שלב הגולם חמישה ימים. הבוגר מגיח החוצה דרך חלון זה ומשאיר בעטיפה נקב עגול אופייני. בצד הנקב נשאר כיסוי חלקי בצורת דלת "מלכודת" ( trapdoor ) או בצורת חרוט רדוד       ( shallow cone ) . בגרגרים קטנים מאוד, כגון זנים בעלי גרגר קטן של סורגום, מתרחשת ההתגלמות בין שני גרגרים או יותר המחוברים יחד על ידי קורי משי של פקעת צרה. מחזור חיים שלם נמשך כ-28 ימים בטמפרטורה של 30 מ"מ וב- 80% לחות יחסית. זחלים בגול מלא מסוגלים לעבור את החורף ולהתגלם באביב. בתנאים רגילים נמשכת ההתפחות חמישה עד שבעה שבועות. בני מין זה, מסוגלים להקים שניים עד שישה דורות בשנה, בהתאם לתנאי האקלים.

לבוגרים כושר תעופה טוב, ואילוח חוזר יכול להתרחש בקלות. הבוגרים עדינים ואינם יכולים לחדור לעומק צובר הגרגרים. הזחלים נשארים בתוך הגרגרים שלתוכם חדרו, ולכן, הנגיעות בצובר מוגבלת לשכבות העליונות החשופות. נגיעות קלה יכולה להתפתח בערימות בנויות של שקים, במיוחד אם היה אילוח חזק לפני הקציר. בגרגרים יבשים מאוד מתחרים הזחלים בזחלי מין Sitophilus spp. , לכן, עש התבואה נחשב מזיק חשוב ביותר רק בתנאים הנוחים פחות להתפתחות המין Sitophilus spp. 

 

 

(c) כל הזכויות שמורות לחברת אחסנה ירוקה בע"מ. 

מוצרי הדברה שאולי יעניינו אותך

כתובתינו:
הערבה 31 נתיבות
מורדי הגטאות 50 ראשון לציון

פנייה מהירה

מלאו את פרטיכם ונשוב אליכם בהקדם
כתובת המייל לא תופיע באתר ולא תועבר לצד שלישי
הדברת-חרקים
הדברה באיוד
הדברת-מכרסמים
עבודות-גינון
נעשה באהבה ע"י © כל הזכויות שמורות 2021  תקנון | מדביר בראשון לציון | תחזית מזג אוויר תל אביב
הדברת מכרסמים Big house תיבות האכלה להדברת מכרסמים עם רעלים להדברה בטוחה 2תחנות  "ביג האוס" תיבת האכלה סגורה הרמטית להדברת חולדות המיועדת לשימוש חד פעמי. מתאימה לשימוש בכל מקום כגון: עליות גג, מחסנים, לולים, חניונים וכד'. התחנה מכילה פיתיון (בלוקיון פלוס)המבוסס על חומר אנטיקואגולנטי (מונע קרישת דם). תכולתה מאפשרת שימושה בתנאי לחות קשים. הפיתיון בצורת בלוק המכיל תוספות מזון וטעם מושך במיוחד את החולדות ומביא להדברתן. הוראות שימוש: יש להניח את תיבות האכלה (2 עד 3) במרחק של כ- 10 עד 15 מטר באופן שלא יאפשר גישה של ילדים או חיות מחמד לחומר (מומלץ להעמיד במקום מוסתר). יש להניח את תיבות האכלה בפתחי מחילות ומקומות אכילה, שתייה, מעבר או בכל מקום אחר בו נמצאו סימנים המראים פעילות של המכרסמים. המוצר נמכר אך ורק כסט של 2 יחידות ולא ניתן למכור יחידה אחת. שימו לב, שימו לב, זו פעם ראשונה שהמשרד להגנת הסביבה מאשר למכור רעל עכברים לשימוש ביתי! מוצר זה מהווה שינוי הרגלי מכירה וכמובן הרגלי צריכה ומאפשר ללקוחות לפתור את בעיית החולדות ללא אחזקה של חומרים מסוכנים ומבלי לעבור על החוק ולנו כמוכרים , למכור בביטחון מוצר מקצועי שישמור על בטיחות הלקוחות ובני משפחותיהם. מכיל: ברודיפקום (BRODIFACOUM) 0.005%, דנטוניום בנזואט (חומר מר) 0.001% - תוספת מזון, חומרי טעם וצבע, פרפין וחומר משמר (השלמה ל 100%).   משקל נטו : 100 גר'      מספר רישום המשרד להגנת הסביבה: 585      

הזמינו את המוצר בואו אלי להדברה
הדברת מכרסמים
ההודעה נשלחה בהצלחה!
נציגנו ישובו אליכם בהקדם, תודה